Styl skandynawski we wnętrzach

Dla tych, dla których niezwykle istotne w domu są prostota i funkcjonalność oraz ekologia, dobrym pomysłem może być urządzenie lokum w stylu skandynawskim, coraz popularniejszym w Polsce. Oto krótkie wyjaśnienie, na czym on polega.

Odmiany stylu skandynawskiego

Wyróżniamy trzy odmiany stylu skandynawskiego, dość znacznie się od siebie różniące. Odmiana duńska stawia na subtelność, łagodność i romantyzm. Meble są bardziej okrągłe, a w pomieszczeniu urządzonym w tym stylu nie brakuje różnych wymyślnych detali. Nawet jeśli przedmioty są funkcjonalne, mogą posiadać fantazyjny kształt lub formę. Wśród kolorów w dodatkach pojawiają się często niebieski, żółty, wrzosowy.

Inne cechy ma z kolei styl fiński. Występują w nim często bardziej kanciaste kształty. Wśród kolorów dominuje biel. Kontrastuje się ją najczęściej z czernią albo grafitem, także z odcieniem gorzkiej czekolady. Meble mają najczęściej kształt brył geometrycznych i wykonane są z giętkiej sklejki.

Najbardziej znanym w Polsce jest styl szwedzki. Jego podstawowe cechy to minimalizm i surowość. Dominują jasne wnętrza, wykończone drewnem, przede wszystkim w kolorze białym. Jeśli są dekoracje, to proste. Ogromną wagę przykłada się do rozwiązań ekologicznych, oszczędnościowych. Odmiana ta to także dużo światła i lekkości.

Wnętrza

Przede wszystkim są w kolorach jasnych, co ma swoje uzasadnienie związane z położeniem i długimi zimami. Twórca stylu skandynawskiego, Szwed Carl Larsson, stosował jasne kolory, aby w ten sposób rozjaśnić wnętrza i stworzyć wrażenie, że dzień trwa dłużej. Poza kwestią oświetlenia, jasności, stosowanie jasnych barw w pomieszczeniach daje też wrażenie większej przestrzeni. Poza białym stosowane są delikatnie domieszki szarości oraz ecru.

Ważną cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego jest częste wykorzystanie naturalnego drewna we wnętrzu (jesion, brzoza). Stosuje się je przede wszystkim na podłogach. Używane są głównie szerokie deski o wyraźnych, dużych słojach. Czasami deski się bieli, co ma wpływ na zwiększenie jasności pomieszczenia. Duża rola światła w stylu skandynawskim spowodowała, że bardzo często nie używa się zasłon, firanek, żaluzji. Chodzi przede wszystkim o to, aby do środka wpadało jak najwięcej światła. Istotnym elementem wyposażenia mieszkania w takim stylu są skrzynie i palety. Istnieje masa przykładów na wykorzystanie je do zrobienia wygodnych i funkcjonalnych mebli.

Dekoracje

Skromność i prostota nie oznaczają, że w stylu skandynawskim nie znajdziemy dekoracji. Znajdziemy i to całkiem sporo. Nie ma jednak mowy o przepychu i kiczu. Dekoracje dobierane są niezwykle starannie, bo mają nadawać dość ascetycznie urządzonemu pomieszczeniu indywidualnego charakteru. Dość modne obecnie jest stosowanie dodatków w stylu vintage i zasadniczo stosowanie eklektycznego podejścia do dekorowania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby vintage’owe biurko oświetlała nowoczesna, industrialna lampa. Industrialne podejście do kwestii dekoracji jest w tym stylu popularne.

Ekologia

Kwestia ogromnie istotna szczególnie w Szwecji. Także z punktu widzenia urządzania wnętrz. Dbałość o środowisko naturalne jest co najmniej tak samo ważna, jak indywidualność, przestronność, funkcjonalność i ascetyczność pomieszczenia. Stąd częste stosowanie naturalnego drewna, stąd własnoręczne robienie lamp z butelek, zamiast wyrzucania ich do śmieci. Także w dekoracjach stosuje się wyłącznie elementy wykonane z naturalnych materiałów (oprócz drewna również ceramiki, kamienia).

Oszczędność

Inna zaleta stylu skandynawskiego jest taka, że zmiana aranżacji dokonuje się w nim w sposób łatwy i mało kosztowny. Prostota ma tę zaletę, że niemało ze zmian, przeróbek, jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie.