Spanie na miękkim i twardym materacu – zalety i wady

kot na materacu

Na jakim materacu spać, twardym, czy miękkim? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Ale nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Ta najwłaściwsza brzmi – na wygodnym. Zarówno spanie na miękkim, jak i na twardym materacu ma swoje zalety i wady. Prezentujemy kilka z nich.

Spanie na materacu twardym

materace w sklepie

Przed dziesiątki lat panowała opinia, że spanie na twardym materacu jest znacznie zdrowsze od spania na materacu miękkim. Argumentem podstawowym było przede wszystkim to, że tego typu materac lepiej działał na kręgosłup. Znikały bóle pleców, sylwetka była bardziej wypracowana, a plecy mocniejsze. Wszystko przez to, że kręgosłup był odpowiednio podparty, nie zapadał się w materac.

W pewnym stopniu argumenty są prawdziwe do dziś, pod warunkiem, że nie cierpi się na poważne schorzenia albo przewlekłe bóle pleców (choć nie jest to sztywna reguła). W takiej sytuacji najlepiej dobrać materac miększy, z elastycznego albo termoelastycznego tworzywa, posiadający trzy, pięć albo nawet siedem punktów podparcia, który idealnie dopasuje się do kształtu ciała. Poza tym zbyt twardy materac może powodować na dłuższą metę problemy z krążeniem oraz drętwienie kończyn podczas snu.

Prawda wygląda jednak tak, że dany model materaca dla jednej osoby będzie twardy, dla innej niekoniecznie. Twardość jest bowiem odczuciem bardzo subiektywnym. Uzależnione jest, chociażby od wagi. Pod tym kątem właśnie powinno się go dobierać. Producenci z czasem wypracowali system oznaczania twardości ze względu na wagę symbolami od H1 do H4, gdzie H1 to osoby do 60 kg wagi, a H4 to modele dla osób o wadze ponad 110 kg.

Zanim wybierzemy jakikolwiek model, należy go samemu wypróbować, pomogą w tym darmowe zwroty nawet do 60 dni jak przy benecie. Sugeruje się test wkładanej dłoni pod lędźwie. Jeśli wchodzi łatwo, materac jest za twardy, jeśli trudno, za miękki. Dobrze dobrany materac stawia dłoni lekki opór.

Spanie na materacu miękkim

kobieta w lozku

Jak wynika z powyższych informacji, jeśli chodzi o twardość i miękkość materaca, najlepszy jest złoty środek. Trzeba mieć na uwadze to, aby kręgosłup podczas snu był odpowiednio ułożony, a głowa, ramiona i biodra właściwie podparte, bo dzięki temu nie obudzimy się rano z bólem. Kręgosłup musi być mocno wsparty, a taką pozycję uzyska się dzięki materacom o odpowiedniej sprężystości i elastyczności. Można to osiągnąć, zaopatrując się w modele, w których wykorzystano piankę termoelastyczną, która świetnie dopasowuje się do kształtu ciała. Także materac z lateksu o odpowiedniej jego gęstości może być dobrym wyborem.

Podobnie jak w przypadku materacy twardych, trzeba przeprowadzić samodzielnie „test dłoni” materaca. Warto też mieć odpowiedni zapas cierpliwości. To, że pierwszych kilka nocy spało nam się nienajlepiej, wcale nie oznacza, iż dokonaliśmy złego wyboru. Pamiętajmy, że materac jednak musi mieć trochę czasu, aby dopasować się do naszego ciała i zwykle po maksymalnie dwóch tygodniach problemy ze spaniem (bóle pleców, rąk, nóg) ustępują. Zwykle dzieje się to znacznie wcześniej, po dwóch, trzech dniach. Warto też pamiętać o jednej ważnej rzeczy, aby materac co kilka miesięcy odwrócić na drugą stronę, bo w ten sposób przedłuża się jego żywotność.