Różne rodzaje cegieł wykorzystywane przy budowie domów

mur

Już od czasów starożytnych cegły są jednym z najpowszechniejszych materiałów wykorzystywanych przy budowie domu. Zwykle formowane są z gliny, piasku, wapna, cementu lub jeszcze innych materiałów pochodzenia mineralnego. Specjalistyczne procesy suszenia, wypalania lub nadparzania parą wodną sprawiają, że cegły stają się wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne. A jakie rodzaje cegieł wykorzystuje się na budowach dziś?

Różne podziały

Podział ze względu na kształt to jedne z podstawowych podziałów. Mamy tu klasyczne cegły – takie, jak zwykle sobie wyobrażamy – w kształcie prostopadłościanu, ale także cegły sześcienne, które dziś występują dość rzadko, cegły o kształcie klina, wycinka pierścienia kołowego czy w innej, specjalnej formie.

stary_mur

Drugie kryterium podziału cegieł to surowiec oraz typ obróbki. Mamy tutaj między innymi cegłę surową, inaczej zwaną surową. Powstaje ona z gliny, iłu lub mułu, który miesza się z trawą lub słomą. Następnie się ją formuje i suszy na słońcu. Ten rodzaj nie jest odporny na wilgoć, więc jest rzadko stosowany. Drugi rodzaj w tym podziale to cegła ceramiczna. Wykonywana jest z glin ilastych, morenowych czy łupków albo lessów. Dodatkowo wzbogaca się materiał piaskiem kwarcowym, dokładnie miesza i formuje. Następnie specjalnie suszy oraz wypala w temperaturze około 1000 stopni Celsjusza. Daje to trwałość, wygląd oraz odporność. Trzeci rodzaj w tym typie to cegła szamotowa, którą wypala się z bardzo wysoką wytrzymałością materiału. W efekcie jest to cegła, która nie pęka.

Różne cegły

W przypadku surowca można wymieniać jeszcze wiele materiałów, takich jak cegła klinkierowa czy żużlowa. Jednak ze względu na zastosowania cegły dzieli się tylko na kilka rodzajów. Pierwszym z nich jest cegła budowlana pełna, a więc taka, którą stosuje się do budowy domów – ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Drugi rodzaj to cegła dziurawka, która posiada specjalne otwory poprawiające parametry izolacyjne. Głównie do ścian działowych. Trzeci rodzaj to cegła kratówka. To bloczki z wieloma otworami w kształcie rombów, wykorzystywane do stawiania ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Kolejna cegła to cegła kominówka oraz sitówka (zwane jako bloczki). Pierwsza w kształcie koła do kominów, druga ze specjalnymi kanalikami.

biała_ściana

Różnorodność cegieł sprawia, że są tak powszechnie i tak chętnie wykorzystywane we współczesnym budownictwie i cenione zarówno przez wykonawców, jak i mieszkańców.