Rośliny balkonowe w sezonie jesienno-zimowym

bal

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż rośliny balkonowe mogą stanowić cenną aranżację przestrzeni balkonowej także w sezonie jesienno-zimowym. Są to rzecz jasna wybrane gatunki roślin oraz kwiatów, ale warto pamiętać, że rodzajów roślinności może być znacznie więcej jeśli odpowiednio zabezpieczmy je przed szkodliwym mrozem.

Kwiaty balkonowe oraz tarasowe

Niestety w przypadku kwiatów nasze pole manewru jest dość mocno ograniczone, co nie znaczy, że każdy kwiat ginie po pierwszych przymrozkach. Przykładem nader odpornego kwiatu jest werbena. Poza znanymi w ziołolecznictwie właściwościami werbena w wariancie naturalnym cechuje się wysoką odpornością na nawet skrajnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Werbena kwitnie w okresie od późnej wiosny do późnej jesieni zachwycając swymi pięcioma płatkami w kolorze różu, bieli, bądź fioletu. Nie straszne jej pierwsze przymrozki, ani wszelkiego typu opady. Doskonale sprawdzi się zarówno jako kwiat rabatowy, jak i w misie, dużej donicy, czy też skrzynce balkonowej. W ciekawy sposób o owej roślinie mówi ekspert ze świata florystyki – Maciej Zagajewski :
„…Werbena to doskonały przykład rośliny świetnie czującej się w niskich temperaturach. Pokojowe temperatury oraz ich poziom wilgotności to morderstwo dla tej paradoksalnie subtelnej rośliny. Werbena najlepiej czuje się w temperaturze od -5 do 10 stopni w skali Celsjusza. W efekcie osoby hodujące werbenę w przypadku braku balkonu, czy tarasu szukają werand, piwnic, a nawet garaży…”

Popularne kwiaty balkonowe

czerwień
Pelargonie to jedne z najpopularniejszych kwiatów balkonowych w naszym kraju. Ich walorem jest fakt, że nie są to rośliny jednoroczne – innymi słowy nie tracą swego piękna po przezimowaniu. Minusem może być za to odpowiednia pielęgnacja, czyli zabezpieczenie przed jesienno-zimową aurą. W jaki sposób zabezpieczać pelargonie? Należy schować je do pomieszczeń w których temperatura będzie oscylować wokół poziomu od 5 do 15 stopni w skali Celsjusza, ale zanim to uczynimy warto podciąć pędy do 2/3 długości i cyklicznie usuwać obumarłe liście. Taka sama forma pielęgnacji dotyczy innych kwiatów balkonowych takich jak surfnie, fuksje, czy lantany. Kwiaty te warto podlewać przynajmniej raz na 14 dni, aby mogły odżywać.

Rośliny balkonowe miłujące zimę

Pośród roślin balkonowych w których mróz stanowi warunepnączak bytu można wyróżnić przede wszystkim krzewy syberyjskie. Doskonale w tym przypadku sprawdzają się iglaki takie jak świerk biały, świerk pospolity, sosna górka, jałowiec płożący, czy jałowiec łuskowaty. Krzewy te należy sadzić w specjalnych skrzyniach i nie trzeba dbać o ich pielęgnację, bowiem warunki jesienno-zimowe są dla tych gatunków naturalne. Coraz większa liczba designerów stawia na takie rozwiązania w celu urozmaicenia aranżacyjnego balkonu zwłaszcza w przypadku mieszkań w blokach. Kto wie – może w przyszłości będzie z nich ciekawe drzewko wigilijne? Inspiracji można szukać w sklepach internetowych, na przykład artpasaz.pl.