Popularne rodzaje grzałek elektrycznych

match

Grzałka elektryczna jest urządzeniem wykorzystującym przemianę energii elektrycznej w ciepło na skutek przepuszczania prądu elektrycznego przez materiał oporowy elementu grzewczego. Zastosowanie grzałek jest nader szerokie i dotyczy praktycznie każdej branży, a wszystko za sprawą charakterystycznej budowy. Konstrukcja grzałki elektrycznej musi być zaprojektowana w taki sposób, by działać efektywnie w żądanym zakresie temperatur. Ponadto musi być odizolowana elektrycznie zarówno od otoczenia, jak i ogrzewanego środka.

Rodzaj zastosowanie grzałek elektrycznych zależy przede wszystkim od rodzaju ich konstrukcji. Duży wybór grzałek znaleźć można na stronie sinkoplex.pl. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy najpopularniejsze rodzaje grzałek elektrycznych wraz z krótkim objaśnieniem. Zapraszamy do lektury!

Grzałka patronowa

Grzałka patronowa jest specjalną konstrukcją, która pozwala na uzyskanie wyjątkowo wysokiej emisji ciepła ze stosunkowo niewielkiej powierzchni. Konstrukcja opiewa w ceramiczny rdzeń ulokowany centrycznie w osi grzałki na którą nawinięty jest drut oporowy ze stopu niklowo-chromowanego. Wewnętrzna konstrukcja została umieszczona w rurze osłonowej najczęściej wykonanej ze stali nierdzewnej. Do cech szczególnych grzałki patronowej zaliczamy m.in. duże temperatury zmianowe, wprowadzenie zasilania z jednej strony elementu oraz duże obciążenia powierzchniowe wespół z możliwością zabudowy na niewielkich powierzchniach.

light

Grzałka opaskowa

Grzałki opaskowe są elementami grzejnymi zastosowanymi przede wszystkim w dyszach oraz wtryskarkach. Bardzo często stosuje się je również względem urządzeń do rozdmuchiwania folii oraz przy podgrzewaniu rur przemysłowych. Grzałka opaskowa odznacza się unikalną konstrukcją, bowiem wykonana jest najczęściej z mikanitu, czyli materiału izolacyjnego wytworzonego z naturalnych minerałów z grupy łyszczyków. Bardzo często wykonywana jest również z ceramiki. Występuje w obudowie mosiężnej bądź stalowej, przy czym warto pamiętać, że jest to nierdzewny wariant stali. Walorem owego rodzaju grzałek jest łatwość oraz szybkość montażu i demontażu.płomień

Grzałka PTC

Grzałka PTC stanowi element grzejny wykreowany w oparciu o pozystory, czyli rodzaje termistora zwiększające swą oporność pod wpływem temperatury. Tego rodzaju termistory określamy z angielska skrótem – PTC. Materiałem podstawowym konstrukcji jest materiał ceramiczny z tytanianem baru oraz metaliczne powłoki stanowiące elektrody – występują one po przeciwnych stronach. Element PTC wespół ze wspomnianymi elektrodami umieszczone są w powłoce, która stanowi izolację oraz dobrze przewodzi ciepło. Tego typu grzałki najczęściej stosowane są w suszarkach do butów, kamerach, kserokopiarkach oraz pistoletach do klejenia na gorąco.

Maty grzejne

Znajdują zastosowanie w terrarystyce, a ich zadaniem jest ogrzewanie zbiorników hodowlanych określanych mianem terrarium. Występują pod postacią płaskiej – samoprzylepnej maty generującej ciepło. Najczęściej układa się je na dnie zbiornika oraz przykrywa ściółką. Maty grzewcze, zwane także grzejnymi dostępne są w różnych wariantach mocy.