Na czym polega styl rustykalny

Stosowanie stylu rustykalnego przy aranżacji wnętrz jest obecnie popularne zarówno w Polsce, jak i poza nią. Jedną z głównych zalet, które ma, jest prostota. Skąd się wziął i czym jeszcze charakteryzuje styl rustykalny?

Geneza stylu rustykalnego

Rustykalny w odniesieniu do aranżacji pomieszczeń najlepiej chyba opisać, jako mający cechy stylu stosowanego na wsiach. Choć budownictwo wiejskie ma wielowiekową tradycję, jako punkt odniesienia dla stylu rustykalnego przyjęto końcówkę XIX i początek XX wieku.

Rustykalizm nie równa się minimalizm

Stawianie znaku równości pomiędzy stylem rustykalnym a minimalizmem, jest błędne. Ponieważ podstawowym wyróżnikiem dla rustykalności wnętrza jest jego nawiązanie pod względem aranżacji do tego, jak wyglądały wnętrza chat na wsiach przed wiekami. To, że czegoś jest w pomieszczeniu niewiele, że jest ono urządzone skromnie, nie daje jeszcze podstaw do określania go jako rustykalnego.

Podstawowe cechy stylu rustykalnego

Główne cechy wystroju rustykalnego nawiązują do gospodarstw wiejskich ze Skandynawii, przede wszystkim Szwecji. Związane są z naturalnością używanych we wnętrzach mebli i dekoracji oraz prostoty ich wykonania. Do wykonania mebli i dekoracji z naturalnych materiałów i ich prostoty, trzeba dodać jeszcze przytulność wnętrz w stylu rustykalnym. Bliskość natury jest tutaj pojęciem kluczowym.

Kolory w stylu rustykalnym

Skoro bliskość natury jest pojęciem kluczowym, musi ona znajdować odbicie także w tym, jakie kolory stosujemy we wnętrzu. Styl rustykalny to zasadniczo niezbyt szeroka paleta barw, za to mająca odbicie w naturze. Chętnie stosowane są w tym stylu biel, zieleń, zarówno jasna, jak i lekko przydymiona, delikatny błękit i kolor niebieski. W pomieszczeniach dominują kolory pastelowe. Ważnym składnikiem stylu są także drewno i meble w naturalnym kolorze. Nie stosuje się, na przykład, koloru jaskrawo czerwonego.

Rustykalność, zwana również w tym kontekście ludowością, przejawia się także we wzornictwie. Tego zaś pełno w dodatkach, ozdobach. Koronkowe firanki, haftowane obrusy, serwetki, do tego z motywami roślinnymi, w paski albo kraty również stanowią o rustykalności stylu. Zdobnictwo jest jednak ograniczone do minimum i nie odgrywa dużej roli.

Dawniej trwałą składową stylu wiejskiego był sporych rozmiarów piec kaflowy z solidnymi, żeliwnymi drzwiczkami. Współcześnie trafia się rzadko, zamiast niego aranżując wnętrze, dość często dodaje się do wystroju w stylu rustykalnym kominek.

Gdzie stosować

Moda na stosowanie stylu rustykalnego, a ściślej, jego elementów, przybiera w Polsce na sile. Przejawia się na różne sposoby. Występuje na przykład przy aranżacji kuchni albo salonu na poddaszu domu lub kamienicy w postaci pozostawiania słupów i belek w naturalnym kolorze. Także w podłodze wykonanej z szerokich i grubych desek. Rustykalność to także kupowanie do aranżacji wnętrz przedmiotów wykonanych z tworzyw naturalnych, drewna, kamienia, ceramiki. Do kuchni można kupić miedziane lub mosiężne moździerze.

Rustykalny styl naszego lokum można też podkreślić drobiazgami, typu stare zegary, figurki, stara komoda oraz obrazami ze scenami z życia wiejskiego. Bardzo pasują do niego doniczkowe rośliny, w donicach ceramicznych lub drewnianych. Estetycznie i rustykalnie pomieszczenie wzbogacą też przedmioty wykonane z wikliny albo makatki na ścianach.

Konieczna konsekwencja

Gdy ktoś chce mieć całe pomieszczenie w stylu rustykalnym, powinien dobrze się do tego przygotować. Rustykalność par excellence w całym mieszkaniu nie jest wcale tak prosto osiągnąć. Konieczna jest konsekwencja i dbałość o to, aby wszystkie elementy do siebie pasowały. Do tego miały tradycyjną formę i naturalne pochodzenie. Warto jednak się wysilić, bo wnętrza rustykalne mają wielki urok, który zwiększa się w miarę upływu czasu.