Letniskowy domek działkowy – jak zagospodarować ściany?

okno

Wbrew pozorom posiadanie niewielkiego letniskowego domku na działce nie oznacza posiadania nieograniczonych zer na koncie bankowym. Domek działkowy może być tani, prosty i ciekawy, choć nie należy zapominać, że jego główną funkcją jest praktyczność związana z kreowaniem strefy komfortu. To właśnie tym kryterium powinniśmy się kierować podczas aranżowania wnętrza. Na tworzenie przestrzeni w domku letniskowym ogromny wpływ ma zagospodarowanie powierzchni płaskich – zwłaszcza ścian. W dzisiejszym artykule zaprezentujemy kilka tanich i skutecznych metod na uzyskanie ciekawych rozwiązań estetycznych i praktycznych. Zapraszamy do lektury!

Kwestia umeblowania

Duży związek z możliwością gospodarowania ścianami, a tym samym elementami dekoracyjnymi ma wyposażenie domku letniskowego. Większość z nich charakteryzuje się ograniczoną powierzchnią, dlatego w przypadku wyposażenia kluczowe znaczenie posiada zachowanie odpowiednich proporcji – innymi słowy – ergonomia umeblowania. Wnętrze domku letniskowego powinno zatem być możliwie jak najbardziej minimalistyczne, a we wnętrzu powinny znajdować się elementy wyposażenia pierwszej potrzeby, takie jak sofa, stół, fotel, czy krzesło. Osiągnięcie tego typu proporcji pozwala nam na zwiększenie optyki wnętrza, która i tak jest ograniczona głównie ze względu na dominujący styl rustykalny oraz wszechobecne drewno. Wyzbycie się zbędnych akcesoriów da nam większe możliwości związane z gospodarowaniem ścianami.

drzwi

Uniwersalność i walory estetyczne

W przypadku domków letniskowych – podobnie jak wnętrz o niewielkiej powierzchni, ściany powinny odznaczać się nie tylko walorem dekoracyjnym i estetycznym, a także funkcjonalnością. Jednym z najbardziej banalnych, tanich, a przy tym skutecznych sposobem na kreowanie obu tych sfer jest zastosowanie tkanin. Duży wybór tkanin dostępny pod adresem https://www.dekorolka.pl/.
W przypadku daczy doskonale sprawdzą się tkaniny jasne z ograniczonym wzornictwem. Wbrew pozorom to właśnie motywy zawarte na tkaninach mają o wiele większy wpływ na kreowanie wnętrz, niż kolory ścian i mebli. Dotyczy to nie tylko domków letniskowych, ale każdych pomieszczeń o niewielkim metrażu. Tematyka zawarta na tkaninach powinna wiązać się z regionem – w przypadku morza doskonałym wyborem okażą się motywy marynistyczne, zaś w przypadku gór – góralskie chusty, bądź stylizowane parzenice. Stosowanie tego rodzaju rozwiązań niesie ze sobą jeszcze jeden istotny walor, mianowicie – niski koszt. Po sezonie, gdy będziemy chcieli odświeżyć wnętrze, wystarczy zainwestować kilkadziesiąt złotych w nowe ozdoby – zyska na tym ni tylko estetyka, ale także nasze samopoczucie. O aspekt funkcjonalności i estetyki w domkach letniskowych zapytaliśmy eksperta – Kryspina Siemoniaka.

„W przypadku niewielkich daczy kwestie związane z gospodarowaniem ścianami są uproszczone. W jaki sposób łączyć w ich przypadku funkcjonalność z estetyką? To proste! Weźmy np. taką stolnicę. Jest to doskonała ozdoba naścienna stosowana we wnętrzach rustykalnych, którą w każdej chwili można wykorzystać do robienia przysmaków na wakacyjnego grilla. Tym tropem należy właśnie podążać w celu pogodzenia obu aspektów…”