Kostka brukowa – funkcjonalność w połączeniu z pięknym wyglądem

Będąc w swoim rodzinnym mieście wybrałam się na spacer do pobliskiego parku, korzystając z pięknej wiosennej pogody. Jakież było moje zdziwienie, kiedy zamiast nierównej, pełnej drobnych, denerwujących kamyczków alejki parkowej moje oczy ujrzały piękną kostkę brukową. Szczególnie spodobało mi się, że nie była to zwykła alejka parkowa, ale bardzo ciekawie przemyślany projekt, bowiem nie była ona po prostu ułożona jednolita kostka, ale co jakiś czas był ułożony wzorek, przerywający monotonię spaceru. Pomyślałam sobie, jak niewielkim kosztem można wykonać coś ciekawie. Zastanowiłam się czy mieszkańcy tego miasteczka też doceniają takie drobiazgi, i czy ja dostrzegam takie drobiazgi w mieście, w którym obecnie mieszkam? Postanowiłam, że po powrocie wybiorę się na spacer również u siebie i zwrócę uwagę, czy chodniki tam również wykonane są w podobnie przemyślany sposób. Do tej pory nie zwracałam na to szczególnej uwagi, gdyż nie miałam porównania ze stanem poprzednim, gdyż w tym mieście mieszkam dopiero od kilku lat, i obecny stan nie zmienił się przez ten czas.

Chodniki w większości miast wykonane z kostki brukowej

Chociaż w parkach, które odwiedziłam w swoim mieście było wiele ścieżek wykonanych z naturalnego podłoża, jednakże odpowiednio utwardzonych przez co nie było większych nierówności uprzykrzających przechadzkę, to znalazłam także alejki wykonane również z kostki brukowej. Niektóre z nich także były wykonane w ciekawy sposób. Mnogość kolorów i materiałów z jakich wykonana jest kostka brukowa sprawia, że ciężko jest porównać ścieżki wykonane w różnych miejscach rekreacji. Ja sama nie byłam w stanie stwierdzić, czy w tych miejscach, które odwiedziłam miałam do czynienia z tą samą kostką czy też nie. Jeśli nawet były to takie same kostki, to przez to, że były one ułożone w finezyjny sposób nie byłam w stanie określić czy już taką kostkę widziałam czy nie.

Równe i ładne chodniki

Co jeszcze rzuca się w oczy i czuć pod nogami przechadzając się ścieżką wykonaną z kostki brukowej to fakt, że jest ona równa i czysta. Utrzymanie w czystości takiego podłoża nie jest takie trudne jak chodników chociażby z płyt, które się zapadają i gromadzi się w nich kurz i śmieci. Chodniki z kostki brukowej charakteryzują się większą wytrzymałością na warunki środowiskowe, ale także nie ulegają odkształceniom ani zapadnięciu. Równie ciężko jest połamać elementy chodnika wykonanego z kostki brukowej, w porównaniu do kwadratowych płyt chodnikowych. Tak więc, jeśli wziąć pod uwagę koszty utrzymania chodnika w parku o wiele lepszym rozwiązaniem powinna cieszyć się kostka brukowa, ze względu na koszty konserwacji i sprzątania. Ponadto inwestowanie w takie wydawać by się mogło drobiazgi podnosi także walory estetyczne okolicy, pomaga przyciągnąć więcej mieszkańców, którzy na pewno docenią decyzje obecnych władz. Widząc, że miasto zmienia się w pozytywnym kierunku będą oni zadowoleni ze swoich decyzji podjętych podczas wyborów.

Przy współpracy z firmą Betor oferującą kostkę brukową (http://betor.pl/kostka-brukowa/).