Kokony niemowlęcy – czy warto?

Z każdym rokiem ilość akcesoriów dla dzieci pojawiających się w sklepach rośnie. Wynalazki, które zwykle były używane jedynie wśród lekarzy i położnych przedostają się do domów wielu matek i stają się coraz bardziej popularnymi elementami wyprawki dla niemowląt. Tak właśnie stało się z kokonem niemowlęcym, który niegdyś stosowany był na oddziałach położniczych, a dziś jest chętnie wybierany przez wiele mam. Stało się tak nie bez powodu – kokon spełnia wiele funkcji, które prezentujemy poniżej.

Ciasny otulacz dla niemowlaka

Dziecko przyzwyczajone do warunków w jakich żyło przez ostatnie 9 miesięcy, po porodzie bardzo często ma problemy ze snem, gdyż duża przestrzeń łóżeczka nie jest dla niego komfortowa. Z tego względu rodzice bardzo często umieszczają dziecko w kokonie, który jest mniejszy i bardziej ciasny. Tym samym, niemowlę zyskuje poczucie bezpieczeństwa, jest mu wygodniej i może spać spokojnie, w komfortowych warunkach.

Kokon jako przenośne łóżeczko

Wizyta u rodziców, wakacje, piknik – z niemowlęciem nawet krótkie, kilkugodzinne odwiedziny muszą być dobrze zaplanowane. Noworodki przesypiają znaczną część dnia i muszą mieć ku temu odpowiednie warunki aby prawidłowo się rozwijać. Nie oznacza to, że rodzice powinni być uziemieni przez cały początkowy okres życia dziecka. Z pomocą może przyjść kokon niemowlęcy, który tworzy dziecku doskonałe warunki do spania niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Znajoma namiastka łóżeczka zapewnia niemowlęciu poczucie bezpieczeństwa i nawet w obcym otoczeniu może się ono zrelaksować i spokojnie zasnąć.

Bezpieczne miejsce zabawy

Kokon dla noworodka mogą również posłużyć jako zabezpieczenie dla dziecka leżącego na kanapie. W czasie odpoczynku, czy zabawy wystarczy chwila nieuwagi aby dziecko zsunęło się i zrobiło sobie krzywdę. Umieszczenie dziecka w kokonie, skutecznie go unieruchamia i uniemożliwia zsunięcie z kanapy jednocześnie zapewniając mu pełną swobodę ruchów. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie szczególnie w przypadku energicznych dzieci, które łatwo mogą w ten sposób zrobić sobie krzywdę.

Idealny na wspólne noce

Wiele rodziców decyduje się spać wspólnie z niemowlętami. Taka decyzja niesie ze sobą bardzo wiele zagrożeń, które mogą być zminimalizowane dzięki użyciu kokonu niemowlęcego. Ułożenie dziecka w kokonie we wspólnym łóżku razem z rodzicami zapewnia mu dodatkową ochronę i bezpieczeństwo. Po pierwsze zapobiega sturlaniu się dziecka i przemieszczeniu w inną część łóżka. Po drugie, zapewnia niemowlęciu odgrodzoną przestrzeń. Jednocześnie, rodzice nadal mają do dziecka łatwy dostęp i mogą szybko zareagować na jego płacz lub potrzebę karmienia.

Popularność kokonów niemowlęcych wydaje się uzasadniona – są to bardzo funkcjonalne elementy wyprawki, które bardzo ułatwiają adaptację niemowlęcia do nowych warunków życia. Wybór produktów na rynku sprawia, że każdy rodzic na pewno znajdzie coś dla siebie oraz dla swojego maluszka. Duży wybór tych produktów dostępny jest tu: https://smyklove.pl/kategoria/kokony-niemowlece/