Jaki materac będzie dla nas najodpowiedniejszy?

materac

Zapewne zabrzmi to paradoksalnie, ale przy zakupie łóżka znaczną część jego ceny nie stanowi konstrukcja, a właśnie materac. Oczywiście w sklepach mamy do czynienia najczęściej z zestawami – na wymiar. Zdecydowanie tańszą alternatywą jest oddzielny dobór zarówno konstrukcji łóżka, jak i materaca, który przecież zawsze możemy jakoś tam dopasować. Ale to nie jest jedyny dylemat występujący w tematyce zakupu łóżka wespół z materacem. Jak dopasować materac do swych potrzeb? Trzeba odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań.

Podział.

Materace dzielą się na 4 typy rozróżniane na podstawie skali twardości. Te najtwardsze mają na celu przede wszystkim aspekty zdrowotne. To na ich powierzchni kręgosłup najintensywniej się regeneruje. Twardy materac zapewnia również jego naturalny rozwój w momencie dojrzewania, toteż jest zalecany głównie dzieciom i młodzieży nie mającym problemów ze skoliozą, czy innymi schorzeniami.

Drugi typ materaca stanowią te standardowe. To rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne i zgodnie z opiniami specjalistów – najbardziej prozdrowotne w wieku średnim. Największe znaczenie w przypadku materaców standardowych ma przede wszystkim rozmiar pianek wykończeniowych. Tak naprawdę to one warunkują położenie kręgosłupa w linii prostej, co zdaniem ortopedów i fizjoterapeutów najowocniej przyczynia się do formy naszych kręgów.

Kolejnym typem materaca jest materac elastyczny. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób mających problemy z biodrami. Elastyczność pianek wykończeniowych sprawia, iż powierzchnia materaca dopasowuje się do położenia naszego ciała w sposób naturalny. Jest to wygodne rozwiązanie dla osób ceniących sobie komfort i głęboki wypoczynek.

Ostatnim rodzajem jest materac miękki. W tym przypadku opinie są mocno podzielone, gdyż większa część specjalistów twierdzi, że to materace miękkie znacznie przyczyniają się do problemów zdrowotnych z kręgosłupem w okresie dojrzewania i późnej starości. Oczywiście jest to fantastyczne rozwiązanie dla każdego wygodnisia, ale niestety w tym przypadku przyjemne z pożytecznym najzwyczajniej nie istnieje.

widok

Rodzaje tworzyw.

Również w kwestii tworzyw mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem. Podstawowy podział opiera się na trzech rozgałęzieniach, które cechują się zarówno zaletami, jak i wadami. Pierwszym typem jest materac piankowy, który stanowi znakomitą alternatywę dla dzieci i młodzieży. Podstawową zaletą tego typu materaców jest zastosowanie przepuszczalności powietrza co zwiększa higienę oraz komfort w czasie snu. Tworzywo jest ponadto na tyle elastyczne, że nie dopuszcza do odkształceń nawet po wielu latach użytkowania.

Drugi typ stanowią materace lateksowe. Posiadają one właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybiczne. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie bez względu na wagę, czy wiek użytkującego. Ponadto materace lateksowe cechują się wysoką odpornością na ewentualne zniszczenia.

Podobnie jest z materacami kieszeniowymi. Odznaczają się solidnością i długą żywotnością, a ich cena zdaje się być najbardziej atrakcyjna spośród wszystkich typów. Co ważne zwłaszcza w przypadku osób ciężkich – materac nie zapada się podczas wykonywanych ruchów.

Tak naprawdę wybór materaca zależy od wielu czynników i upodobań. Wspólny mianownik to funkcje prozdrowotne oraz komfort. Dobrze by było, gdyby zakup materaca był inwestycją na lata, dlatego nie ma co skąpić. Statystyczne człowiek przesypia pół życia, warto robić to w odpowiednich warunkach. Bo jak to mawiają – jak się pościelisz, tak się wyśpisz…