Jak dobrze urządzić pokój do pracy

Znana jeszcze kilkanaście lat temu praca w biurze „od do” zdarza się coraz rzadziej. Nierzadko zastępuje ją praca we własnym lokum. Jeżeli więc zamierzasz dużo pracować w domu, pomyśl o wybraniu odpowiedniego pomieszczenia do pracy oraz o właściwym zaaranżowaniu go.

Jakie miejsce wybrać

Bez względu na to, czy będziesz pracować zdalnie, czy też będziesz w pokoju także przyjmować klientów, wybierz pokój, który jest dobrze nasłoneczniony i znajduje się w tej części domu lub mieszkania, do której dociera jak najmniej hałasów. Ładny widok za oknem na pewno nie zaszkodzi, choć akurat pod kątem nie każdy może wybrać pokój w domu.

Najważniejsze jednak jest to, aby miejsce do pracy było odpowiednio oświetlone i można było się w nim skoncentrować na tym, co jest do zrobienia. Jeżeli można pozwolić sobie na stworzenie swego biura, centrum dowodzenia, w osobnym pokoju, warto skorzystać z tej możliwości. Po pierwsze, daje możliwość dowolnego ustawienia mebli i sprzętu, a po drugie, budząc się po nocy, pierwszą rzeczą, którą widzisz, nie jest biuro.

Ustawienie biurka, fotel

Przy biurku będziesz spędzać wiele czasu, więc warto, po pierwsze, dobrze je dobrać do wymiarów mieszkania i swoich gabarytów, a po drugie, właściwie ustawić. Jeśli metraż mieszkania na to pozwala, niech biurko będzie takich rozmiarów, żeby oprócz monitora, klawiatury i myszki, dało się na nim jeszcze coś postawić. Coś do picia, karteczki samoprzylepne, przybory do pisania itp. Wiele zależy od charakteru pracy.

Biurko najlepiej jest ustawić prostopadle do okna. Gdy nie ma takiej możliwości i mebel musi stać pod oknem, konieczne będzie zainstalowanie rolety albo żaluzji, która ochroni nas przed intensywnie świecącym słońcem. Dobrze jest, jeśli siedząc, widzi się drzwi do pokoju. Czujemy się wtedy bardziej komfortowo. Podaje się, że wygodne biurko powinno mieć ok. 120-160 cm długości i 70-80 cm głębokości. Są modele, które mają regulowaną wysokość blatu. Wszystko da się dobrać w zależności od naszych gabarytów.

Fotel dobierz odpowiedni do wysokości biurka i gabarytów pomieszczenia. Pamiętać trzeba, że będziemy spędzać w nim wiele czasu, więc oszczędność jest wielce niewskazana. Z powodu wygody, lecz w dłuższej perspektywy także z przyczyn zdrowotnych. Lepiej zainwestować nieco więcej w fotel ergonomiczny, wygodny, z regulowanymi oparciami na łokcie, z tak wyprofilowanym oparciem, że mniej będzie nam się męczyć kręgosłup. Zachowanie właściwej postawy jest czymś, w czym odpowiednio dobrany fotel na pewno nam pomoże.

Komputer i monitor

Jeżeli pracujesz na komputerze, stację roboczą można umieścić na blacie biurka albo w specjalnej przestrzeni na dole i boku mebla. Monitora nie należy ustawiać ekranem do okna, bo jeśli mocno zaświeci słońce, będzie nam ciężko cokolwiek zobaczyć. Umiejscowienie zarówno komputera, jak i monitora, ma sporo wspólnego z biurkiem, które wybierzemy do pokoju do pracy. Bardziej zaawansowane modele są trwalsze, mają też specjalną podstawkę pod monitor oraz kieszeń na stację roboczą. Jeśli pozwalają na to fundusze, dobry pomysłem może być zamówienie biurka na wymiar, wykonanego według indywidualnych potrzeb.

Oświetlenie

W pokoju do pracy trzeba zapewnić odpowiednie oświetlenie. Najmocniejsze i najjaśniejsze powinno być światło na suficie. Realia są jednak takie, że osoby pracujące w domu często wykonują swoje obowiązki nocą. W takiej sytuacji przyda się odpowiednich rozmiarów lampka na biurko, dająca przy okazji dość jasne światło. Praca wyłącznie przy świetle, które daje monitor, nie jest najlepszym rozwiązaniem i może negatywnie odbić się na naszym wzroku. Zaleca się światło zróżnicowane i mocniej rozproszone.

Organizacja w miejscu pracy

Twórczy chaos najgorszy może nie jest, ale chaos już bez przymiotnika „twórczy”, to zły pomysł. Komfort naszej pracy będzie większy i jej wykonywanie przyjemniejsze, jeśli wszystko będzie miało swoje miejsce. Biurka mają zwykle szuflady i miejsca, w których można schować różne rzeczy. Jeżeli używa się dokumentów, wystarczy zakupienie kilku plastikowych korytek, aby odpowiednio je posegregować. Czasem zakup kilku większych segregatorów rozwiązuje kwestie chaosu na długi czas. Pamiętaj – zawsze miej pod ręką rzeczy, które są ci najpotrzebniejsze.

Zachowaj higienę pracy. Rób przerwy, wietrz pomieszczenie, przejdź się, rozciągnij, pomrugaj mocno oczami, bo dzięki temu spojówki będą lepiej nawilżone i oczy mniej będą boleć.