Hotel i kwestie księgowe

hotel

Hotel jest działalnością, która musi rozliczać się ze swoich zysków przed Urzędem Skarbowym tak samo, jak każdy inny przedsiębiorca. Dlatego warto jest przede wszystkim, skupić się na wyborze odpowiedniej formy opodatkowania. To pomoże w uniknięciu trudności, jakie mogą pojawić się podczas późniejszego rozliczania. Wybór odpowiedniej formy rozliczania jest bardzo istotny dla późniejszych podatków odprowadzanych do Urzędu Skarbowego. Od poszczególnych rodzajów również jest zależne jak dużo ze swojego zysku, właściciel będzie oddawać do US.

Jakie są możliwości?

Jeśli decydujesz się na prowadzenie hotelu lub pensjonatu, wówczas do wyboru w kwestii opodatkowania pozostaje:
• zasady ogólne,
• podatek liniowy,
• ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
• karta podatkowa.
Powyższe formy to modele opodatkowania, jakie do wyboru ma każdy przedsiębiorca. Warto zaznajomić się z ich charakterystyką, aby później niepotrzebnie nie tracić swoich zysków na rzecz Urzędu Skarbowego, który będzie pobierać podatek większy, aniżeli miałoby to miejsce w przypadku innego modelu opodatkowania.

Zasady ogóle

Jest to najczęściej stosowana forma opodatkowania. Jak wygląda kwestia obliczania podatku?
Podstawa obliczenia podatku w złotych Podatek wynosi
Do 85528 18% minus kwota zmniejszająca podatek 556zł 02gr

Ponad 85528 14839 zł 02gr + 32% nadwyżki ponad 85528 zł

W przypadku zasad ogólnych opodatkowania najlepiej jest zastanowić się przede wszystkim nad tym, na jakim poziomie powinny kształtować się przychody oraz koszty w najbliższym czasie. Jeśli przekroczysz granicę 85528 zł, wówczas warto pomyśleć nad innym sposobem opodatkowania. Zasady ogólne zapewniają rozliczanie kosztów.

łóżko

Podatek liniowy

Bardzo często to właśnie ta opcja jest alternatywa dla przedsiębiorców, którzy spodziewają się przekroczenia magicznej granicy 855258 zł w ogólnych zasadach opodatkowania. Dlaczego? W przypadku podatku liniowego niezależnie od wysokości dochodów usługi hotelarskie są oprocentowane podatkiem w wysokości 19%, dlatego jest to o wiele lepsza forma opodatkowania szczególnie dla tych osób, które spodziewają się płacenia wyższej stawki na zasadach ogólnych. Jednak warte uwagi jest, że w rozliczając się właśnie w ten sposób, nie masz możliwości rozliczania się z małżonkiem. Tracisz również możliwość korzystania z ulg podatkowych, przypomina ekspert do spraw hoteli ze sklepu Wszystko Do Hotelu .

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Oprocentowanie w przypadku tego podatku jest zdecydowanie mniejsze, co sprawia, że podatek powinien być mniejszy. Jednak podatek jest liczony od przychodów, które nie mogą zostać pomniejszone o koszty. Stawka procentowa dla usług hotelarskich to 17%.

Karta podatkowa

Jest wygodną formą, ponieważ nie wymaga prowadzenia rachunkowości. Na działalność przypisana jest stała kwota, która przelewa się do Urzędu Skarbowego niezależnie od wypracowanego dochodu. Jej stawka zależy od wielu wytycznych np. od ilości zatrudnionych.

Wybór formy opodatkowania jest kluczowy w każdej branży. W ten sposób możesz uniknąć oddawania potężnych kwot swojego zarobku do Urzędu Skarbowego, lecz pozostawić jak największą część właśnie dla siebie. Dlatego zaleca się zrobić na spokojnie rozeznanie w tym zakresie, ponieważ tutaj na pewno nie jest „wszystko jedno”.