Historia największych producentów farb i emulsji.

farby

Z roku na rok na rynku powstaje coraz więcej firm zajmujących się produkcją farb i emulsji. Różnią się cenami, przeznaczeniem i gamą odcieni, ale która jest godna polecenia? Której warto zaufać? Oto zestawienie największych na polskim rynku producentów farb i ich historia.

paints

Dulux.

Jest to światowy producent farb akrylowych, emulsyjnych, lateksowych oraz impregnatów i lakierów. Początki przedsiębiorstwa sięgają roku 1932, od tamtej pory trwa ekspansja światowych rynków na szerokości ponad 100 państw. Wkroczenie na polski rynek miało miejsce w roku 1997 i od tamtej pory marka sukcesywnie podbija rodzimą branżę trafiając do większości polskich rodzin. Rewolucyjnym zastosowaniem jest stworzenie specjalnego mieszalnika pozwalającego uzyskać blisko 5tys kolorów. Farby Dulux cieszą się ogromną popularnością w naszym kraju stanowiąc czołówkę najchętniej kupowanych farb.

Śnieżka.

To czołowy producent farb i lakierów na terenie naszego kraju. Początku działalności datuje się na rok 1984. Od tamtego czasu firma rozwinęła się na skalę krajową, a dziś ich produkcja jest rekordowa i sięga blisko 150mln litrów farb i lakierów rocznie. Od tamtej pory wzrosła także liczba zatrudnionych osób od kilkunastu do ponad tysiąca. Warto podkreślić silną pozycję marki na rynkach wschodnich – Ukraina i Białoruś. Klucz do tak ogromnych sukcesów stanowi produkcja zgodna z najnowszymi trendami przy użyciu innowacyjnych technologii.

Dekoral.

Jest to wiodąca na rodzimym rynku marka produkująca farby i lakiery ze siedzibą we Wrocławiu. Poza sztandarowym produktem – Dekoral zajmuje się także tworzeniem i sprzedażą farb takich jak Sigma, Drewnchron oraz Domalux.  Zwłaszcza ostatnie lata opiewały w olbrzymi rozwój, czego skutkiem było mnóstwo nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należy zdobycie tytułu Pracodawca Roku oraz Firma Przyjazna Klientowi. Dekoral stanowi część światowego koncernu PPG Industries powstałego w 1883r na terenie USA.

Nobiles.

To historyczna polska marka powstała w roku 1897 na skutek inwestycji wykonanych przez ówczesnych przedsiębiorców – Kochanowicza i Sachnowskiego we Włocławku. Choć firma zajmowała się w początkowym okresie swej działalności głównie produkcją bezbarwnych lakierów powozowych, to z biegiem lat zakres działań bardzo wzrósł. Dziś, choć przedsiębiorstwo jest częścią holenderskiego hegemona AkzoNobel w kwestii produkcji farb i lakierów, to prestiż marki pozostał żywy w świadomości polskich klientów.

paints

Sadolin.

Mimo faktu, iż Sadolin zajmuje się produkcją preparatów służącym szeroko pojętej ochronie drewna to warto odnotować istnieje marki w tym zestawieniu. Historia przedsiębiorstwa sięga roku 1777 i Kopenhagi, gdyż właśnie w stolicy Dani za sprawą Jacoba Holmblada powstała firma zajmująca się produkcją barwników tekstylnych, która stanowiła pierwszy krok w budowie marki, która dziś podbija światowe rynki. Dewizą cenionej marki Sadolin jest łączenie tradycyjnych zastosowań przy użyciu najnowszych technologii.  Produkty znajdujące się w ofercie tej firmy są uznawane przez specjalistów jako najlepsze na rynku.

Tikkurila.

Jest to fiński producent farb stricte dekoracyjnych. Choć marka nie jest przesadnia znana w polskich realiach, to należy ją uwzględnić w zestawieniu, ponieważ jest uznawana przez ekspertów za czołowego producenta najwyższej jakości farb. Historia działalności firmy wynosi ponad 150 lat. W tym okresie czasu marka odnotowuje stały rozwój obecnie prowadząc ekspansję na rynkach skandynawskich oraz rynku rosyjskim. Ostatnie lata przyniosłu Tikkurilii uznanie w kwestii produkcji farb ekologicznych – przyjaznych środowisku.