Fototapety w łaskach.

fototapeta

Lata 90’ w Polsce to nie tylko kolorowe golfy, podróże fiatem 126p do Międzyzdrojów i narodziny disco polo. To okres czasu, który odcisnął swe piętno również na aranżacji wnętrz. Przyniósł wiele innowacyjnych rozwiązań, a jednym z nich były fototapety.

Kicz ?

fototapetaWidoki zachodzącego słońca, palmy obrastające bezludną wyspę, kamienista uliczka w Weronie… To tylko część widoków ozdabiających ściany w niejednym polskim domu. Można powiedzieć, że tak szybko jak zaczęły brylować w kwestiach modowych, tak samo szybko zaczęły być zrywane. Wiadomo – z modą jak z urodą, przemijają. Zresztą z tym zrywaniem to hecy co nie miara. Wówczas najczęściej można był zweryfikować braki warsztatowe fachowców, którzy niemiłosiernie obklejali nasze ściany czym się dało. Tu pomarszczona, tam się odkleja, tam znów fałda, bo kleju za dużo. Cyrki. Na wielu powierzchniach zostały ślady po walkach, co oczywiście wiązało się z kosztami, ale skąd ci biedni robotnicy mogli wiedzieć jak obchodzić się z tak delikatnym dodatkiem ? Mimo wielu minusów powiew trendu odszedł do lamusa. Ludzie zaczęli wracać do klasycznych – sprawdzonych rozwiązań. Jedyne fototapety, które można było jeszcze niedawno uświadczyć, to te w opuszczonych domach, lub u niektórych seniorów. Choć może się wydawać, że tapety stały się niejako symbolem kiczu i raczej powodem do wstydu, to należy odnotować, że popyt na nie wzrósł w ostatnich latach znacząco.

Zmiany, zmiany…

Fototapety 3D powróciły ze zdwojoną siłą. Świadczy o tym wzrastająca liczba sklepów, które powstają jak grzyby po deszczu, a ich oferta składa się w większości z różnych rodzajów fototapet – również takich, które możemy skomponować indywidualnie. Zmieniło się przede wszystkim to, że nie ma absolutnie żadnych ograniczeń. Możemy dopasować co do milimetra wymiary, możemy dookreślać rodzaj powierzchni, sposób montażu, a także grubość i tworzywa. Oczywiście możemy korzystać z gotowych szablonów, które są znacznie bardziej minimalistyczne od tych z ubiegłych dziesięcioleci, ale także możemy je modyfikować współpracując z grafikami. Chyba, że ktoś ma talent – wówczas sam może zaproponować i wykreować satysfakcjonującą tapetę z ulubionym widokiem np. na podstawie zdjęcia, które zrobiliśmy. Warto podkreślić wysoką jakość materiałów montażowych jak również samego materiału, oraz wykwalifikowanych fachowców – artystów. Dziś już nie powinno być problemów podczas demontażu, wszak użycie fototapet jest znacznie bardziej uniwersalne i proste. A co z cenami ? Są o wiele niższe w stosunku do poprzednich biorąc pod uwagę również zmiany zarobków. Prawdę mówiąc dobrze dobrana i przemyślana tapeta może być świetnym dodatkiem, który odmieni nasze wnętrze. Również architekci nie mają oporów przed korzystaniem z takich rozwiązań. Zatem jak się okazuje oklejanie ścian wszelakimi widokami wcale nie musi być symbolem kiczu – jak dawniej. Mimo to pamiętajmy – wszystko z umiarem.

fototapeta

Kto dziś korzysta z fototapet ?

Dawniej miejscem bohaterki dzisiejszego artykułu był salon, ewentualnie pokój gościnny. Współcześnie bardzo rzadko używamy fototapet do centralnych miejsc w naszych mieszkaniach i domach. Najczęściej w formie dodatku można je spotkać w pokojach dziecinnych – motywy z kreskówek, ale także w sypialniach. Opadający kwiat lawendy powinien wpływać kojąco na nasz sen, a przy okazji przykuwać wzrok gości, których chcemy oprowadzić. Gabinet minimalistycznie urozmaicony fototapetą może skutecznie ożywiać to zazwyczaj usypiające wnętrze. Okazuje się również, że garaż – często z odrapanymi ścianami, może być świetnym wnętrzem do użycia fototapety, gdyż ta znakomicie potrafi maskować niedoskonałości oraz cechować się odpornością na zabrudzenia – specjalne tapety są zrobione z materiału, z którego bez problemu możemy zmazać plamę, tudzież lekkie zarysowanie. To bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie.fototapeta