Czy woda w butelce PET jest szkodliwa?

Kupując standardową wodę niegazowaną w dowolnym sklepie i od dowolnego producenta najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co zawiera. Nasze wybory konsumenckie umotywowane są atrakcyjną ceną, przyciągającą uwagę etykietą, ładnym designem butelki lub ulubioną marką wody. Nie każdy wie, jak ogromne znaczenie ma skład wody oraz to, co nie jest w nim ujęte. Dzięki składowi wody oraz jej etykiecie możemy dowiedzieć się, jakie minerały zawiera, skąd została pobrana, czy naprawdę jest mineralna oraz ile czasu tak naprawdę spędziła w plastikowej butelce PET, co jest chyba najważniejszą kwestią mającą ogromny wpływ na nasze zdrowie.

Plastik dominuje

Obecnie na półkach sklepowych możemy odnaleźć wodę w dwóch wariantach — sprzedawaną w plastikowej oraz szklanej butelce. Niestety woda w szklanej butelce jest bardzo rzadko spotykanym produktem na rynku w dużej mierze zdominowanym przez plastikowe butelki. Wykorzystywanie przez producentów plastikowych butelek nie jest niczym dziwnym — w końcu są bardzo tanie w produkcji, dzięki czemu można wypuścić na rynek znacznie większą ilość produktu. Dodatkowo nie są tak wrażliwe na uszkodzenia, jak butelki szklane, co bardziej opłaca się producentom. Tworzywa sztuczne wykorzystywane w przemyśle spożywczym zawsze budziły kontrowersje — są niesamowicie szkodliwe dla środowiska naturalnego oraz dla człowieka. Właśnie dlatego wybierając wodę warto zastanowić się, czy kupując ją w plastikowej butelce narażam swoje zdrowie oraz zdrowie najbliższych? https://profilgroup.com/

Szkodliwy związek

Plastikowe butelki PET to opakowania na wszelkiego rodzaju napoje wykonane z substancji, która nosi nazwę politereftalan etylenu (w skrócie PET) i jest to związek chemiczny, który uwalnia do składu wody szkodliwe substancje. Dzięki badaniom laboratoryjnym przeprowadzonym w sterylnych warunkach zarówno na wodzie z butelki PET, jak i wodzie z butelki szklanej odkryto dużą liczbę polimerów i związków chemicznych przedostających się do wody. Na dzień dzisiejszy znane są cztery z tych substancji, natomiast pozostałe wciąż są badane. Do substancji znalezionych w wodzie z butelki PET należą ftalany, antymon oraz dwa aldehydy. https://profilgroup.com/pl/szukasz-opakowania-dla-swojego-produktu

  • Ftalany to związki chemiczne odpowiedzialne za nadawanie elastyczności materiałowi, z którego wykonywane są butelki PET. Dzięki temu po odkształceniu się butelki nie jest ona zniszczona i może wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Ftalany wprowadzane do organizmu w bardzo dużych ilościach są niesamowicie szkodliwe i mogą powodować problemy na tle endokrynologicznym, a więc choroby tarczycy czy problemy menstruacyjne u kobiet.
  • Antymon to katalizator wykorzystywany przy produkcji plastikowych butelek PET. Jest on niesamowicie szkodliwy dla zdrowia oraz należy do substancji rakotwórczych. W przypadku przyjmowania go w dużym stężeniu (a więc wypiciu wody, która w takiej butelce znajduje się przez bardzo długi czas od produkcji) może prowadzić do pobudzenia aktywności komórek rakowych.
  • Dwoma Aldehydami zawartymi w butelkach PET są aldehyd mrówkowy oraz aldehyd octowy. Obie te substancje odpowiedzialne są za wyczuwanie plastikowego posmaku w wodzie pochodzącej z butelek PET, jednakże naukowcy przekonują, że substancje wydostają się jedynie w przypadku ekspozycji butelki na działanie promieni słonecznych.