Czy warto stawiać na domy drewniane – wady i zalety

Popularność domków letniskowych w naszym kraju, takich drewnianych, klasycznych – ma nieustająco wysoki poziom. Pewnie też z tej przyczyny na hasło domy drewniane, ludzie mają przed oczami właśnie taki obrazek. Czegoś niedużego, sezonowego. Faktem jest, że spora część z nas preferuje do samodzielnego mieszkania domy murowane. Jednak w ostatnich latach wyraźnie widać na rynku, że zmieniają się nastawienia. Branża domów drewnianych ulega znacznemu ożywieniu i coraz więcej ludzi, jakby na przekór utartej „modzie na beton”, decyduje się właśnie na drewno jako materiał na swoje miejsce do życia.

Proekologicznie i zarazem stylowo

Za materiał służy w takich domach w całości w pełni pochodzący z natury i ekologiczny materiał. Przeważnie wykorzystywane jest drewno sosnowe, świerkowe. Czasem także modrzew lub jodła. W każdym przypadku proces jest dosyć podobny. Najpierw trzeba odpowiednio poddać drewno struganiu. Następnie trzeba je poddać impregnacji, którą poprzedza bardzo dokładne suszenie. Co ważne, tylko zimą ścinane są drzewa, które służą później do produkcji domów. Z czego to wynika? Z faktu, że w okresie zimowym nie produkują one soków.

Czas i pieniądz – jedno i drugie na plus

Jednym z głównych powodów, z którego decydują się osoby zainteresowane na taki dom, jest fakt, że cieszą się one naprawdę bardzo przystępnymi warunkami cenowymi. Zabudowania tego typu są tańsze nawet o 40%, gdy porównać je z kosztami domów tradycyjnych, murowanych i wznoszonych klasycznymi metodami. Poza tym konstrukcja domu z użyciem drewna zajmuje znacznie mniej czasu. W zasadzie, sam proces warunkuje wielkość obiektu, ramowo jednak można uzyskać finalny efekt w czasie nawet od 5 do 10 tygodni. Czasem, jeśli warunki atmosferyczne pozwalają i mamy do czynienia z usługami doświadczonej w tego typu realizacjach ekipy fachowców, czas może nawet być minimalnie krótszy od pełnego miesiąca.

Jak to wygląda z murowanymi domami?

Zdecydowanie – mniej korzystnie, ponieważ zabudowania tego typu są ograniczone pewnego rodzaju koniecznymi przestojami w pracach – schnięcie, wiązania, utwardzanie. Wszystko wymaga znacznie więcej czasowych zasobów, aniżeli ma to miejsce w przypadku konstrukcji czysto drewnianej. Czyli, stawiając na drewno wygrywamy sporo, bo nie tylko oszczędzamy mnóstwo czasu, ale też eliminujemy czynnik pracochłonnych, brudzących i niekiedy rozwlekających się mocno czynności.

Komfort mieszkania w tego typu zabudowaniach – bajka

Chodzi o to, że jest to idealne wręcz rozwiązanie dla każdej otwartej głowy, która nie boi się czegoś niebanalnego, wyjścia poza schematy i wyłamania się z całej szarej masy, która po prostu robi tak jak wszyscy, bez polotu, kreatywności i jakiegokolwiek wyrażenia siebie. No nuda. Przewidywalność, totalne standardowe nic. A decydując się na dom drewniany można zaszaleć, pobawić się formą. Stworzyć coś, co oprócz naturalnych i bezdyskusyjnych walorów estetycznych, będzie się cieszyło ogromną funkcjonalnością i dodatkowo, będzie sprawiać naprawdę ogromną frajdę każdemu, kto zdecyduje się mieszkać w takim „naturalnym pałacu”. Tak, bo drewniane domy to rzeczywiście pewnego rodzaju pałace. Warto więc zdecydować się drewniany dom jak z bajki i poczuć w pełni, co znaczy ciepły dom. Bo drewno samo w sobie już nastraja optymistycznie i buduje bardzo konkretny pozytywny klimat.

Jak znaleźć osobę, która będzie w stanie zaprojektować nasze wymarzone wnętrze?

To trend, który jeszcze kilka lat temu wydawał się zarezerwowany jedynie dla dosyć wąskiej grupy ludzi. Zamożnych, z „nieograniczonym” budżetem. Kiedyś robiło się wszystkie wnętrza w sumie na kolokwialnie mówiąc, jedno kopyto. Teraz – mamy tak ogromny wachlarz inspiracji do zaczerpnięcia, że naprawdę każdy, nawet pozornie najbardziej szalony, niebanalny i niekonwencjonalny pomysł, można przenieść na projekt. A z projektu – do rzeczywistości, w przestrzeń naszego domu czy mieszkania. A wszystko to za sprawą osób odpowiedzialnych za projektowanie wnętrz. Oto kilka wskazówek, które zdecydowanie pomogą w poszukiwaniach.

Media społecznościowe – po pierwsze

Umówmy się co do jednego. W social media liczą się oczy. Bo to właśnie oczami wyłapujemy, filtrujemy i klasyfikujemy treści jako te, które chcemy pominąć, bądź te, które wzbudzają w nas największy poziom zainteresowania. Jeśli chodzi o takie portale jak Facebook czy Pinterest – to prawdziwa kopalnia inspiracji dla osób chcących urządzić wnętrze. Ale też miejsce, gdzie z największą łatwością obejrzymy realizacje konkretnych firm/biur projektowych/freelancerów, którzy zajmują się szeroko rozumianym protektorowaniem przestrzeni. W gruncie rzeczy, właśnie dzięki tak swobodnemu dostępowi do social mediów, rynek wnętrzarski nabiera coraz większego rozpędu. Tak jest, jeśli chodzi o szybkość wymiany informacji i wzajemnego budowania kontaktów, dotarcie do fachowców jest dzisiaj bardzo proste. Szczególnie jeśli chodzi o grupy i fanpage związane z designem, stricte aranżacją wnętrz. Naprawdę w kilka chwil jesteśmy w stanie dotrzeć do konkretnej osoby, która potem przekuje naszą wizję w gotowy do wcielenia w życie projekt.

Po drugie – popytać wśród znajomych

To kolejna kwestia, która na pewno pomoże. Korzystanie z rekomendacji bliskich znajomych, rodziny. Kwestia prosta i mało absorbująca, a bardzo wartościowa. W sumie też przydaje się tu internet, wystarczy tylko wrzucić na „walla” informację, a lawinowa struktura obiegu informacji na niebieskim portalu, zrobi szybko swoje. Poza tym, jeżeli na przykład wiemy, że ktoś z naszego bliskiego otoczenia korzystał z usług osoby zajmującej się aranżacją wnętrz, na pewno szybka wymiana informacji pozwoli uzyskać bezpośredni kontakt do takiej osoby. A w praktyce, stamtąd już tylko jeden telefon i jedno spotkanie, dzielą nas od przejścia do bardziej zaawansowanego etapu…

Czyli – do etapu planowania

Warto wziąć pod uwagę, ze architekci wnętrz często są dosyć mocno ograniczeni przez zasoby czasowe. Szczególnie tacy, którzy mają już ustaloną na rynku pozycję i markę. Wówczas, trzeba się liczyć z tym, że planowanie się przyda. Chodzi o to, ze warto będzie zaplanować takie spotkanie na przykład z miesięcznym wyprzedzeniem. Albo generalnie, synchronizować kalendarze.

Opinie na forach

Warto też poczytać sobie fora internetowe. Generalnie są one świetnym źródłem opinii, nie tylko w kontekście wnętrz. Również wykonawców, różnych firmom od projektowania. A także sklepów i marek zajmujących się dostarczaniem różnego rodzaju artykułów wnętrzarskich. Jedno jest pewne. Dzięki internetowi znalezienie idealnej osoby od zaprojektowania wnętrza, jest dzisiaj znacznie prostsze, niż kiedykolwiek przedtem.