Budżetowe systemy alarmowe. Czy warto inwestować?

klucze-dom

W sieci roi się od budżetowych systemów alarmowych. Ceny są rekordowo niskie, zaś opinie użytkowników skrajne. Temat wzbudza wiele kontrowersji nie tylko pośród nich, ale także w opinii ekspertów z zakresu zabezpieczeń alarmowych. Czy warto inwestować w najtańsze rozwiązania na rynku?

Ogromna konkurencja i portale aukcyjne.

Podczas wyboru systemu alarmowego pierwszym krokiem jest zazwyczaj research sieci – zwłaszcza stron z aukcjami w których ceny bywają wyjątkowo niskie. Jednym z pierwszych wyników wyświetlających się na ekranie monitora po wpisaniu frazy – tanie systemy alarmowe jest zestaw w cenie regularnej wynoszącej 300zł. Co wchodzi w skład takiego zestawu? Jest to oczywiście centrala alarmowa, klawiatura, obudowa, akumulator, czujka, a także sygnalizator zewnętrzny. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym, a zarazem najprostszym systemem alarmowym. Ciekawostkę stanowi fakt, iż wspomniany zestaw jest przeznaczony do samodzielnego montażu, który zdaniem producenta jest wyjątkowo banalny. Z kolei w opinii sprzedawcy system ten znakomicie sprawdzi się w biurze, domu, mieszkaniu, sklepie oraz firmie. Jak zatem widać uniwersalność urządzenia jest ogromna, pytanie tylko, czy opis odzwierciedla rzeczywistość. W celu weryfikacji warto zapoznać się z opiniami użytkowników – tych jest niewiele, a oceny wystawione różnią się od siebie diametralnie. Szczególną uwagę przyciąga jedna z negatywnych recenzji użytkownika kryjącego się pod nickiem – Zawilec 48H :

„Ten produkt nie ma nic wspólnego z prawdziwym systemem alarmowym. Każdy, kto choć trochę zna się na systemach doskonale wie, że to jednorazowy towar, który upycha się laikom. Gorąco odradzam!”

W opinii innego użytkownika przyzwoitej jakości systemy alarmowe zaczynają się od 2.000zł, ale nie brakuje także recenzji pozytywnych. Jeden z internautów twierdzi, że wspomniany system został przez niego zamontowany w domku na działce i działa bez zarzutu. W celu weryfikacji i pogodzenia skrajnych komentarzy warto zasięgnąć rady u eksperta…

system-alarmowy

Chłodnym okiem eksperta.

Podczas wyboru systemu alarmowego niestety wiele osób sugeruje się przede wszystkim ceną oraz uniwersalnością, czyli dwiema cechami, których nie warto brać pod uwagę w przypadku tego typu zestawów. W ciekawy sposób pisze o tym ekspert z portalu „antyweb” :

„…Jak przy każdym zakupie, który wiąże się z wydaniem większej ilości pieniędzy, również przy wyborze alarmu domowego, warto uzbroić się w podstawową wiedzę. Sam montaż systemu lepiej zlecić profesjonalnemu instalatorowi, ale przed rozmową z nim powinniśmy się przygotować, by wiedzieć, czego możemy oczekiwać…”

Wydanie kilkuset złotych na system alarmowy wątpliwej jakości mija się z celem, zwłaszcza że włamywacze wynoszą łupy znacznie przekraczające tą wartość. Aby mówić o skutecznym systemie alarmowym warto zainwestować w zestaw, który nigdy nie zawiedzie (ceny można sprawdzić tutaj). Oczywiście wiąże się to ze znacznie większymi kwotami, ale eksperci jeśli chodzi o koszta są zgodni – profesjonalny system, to taki który kosztuje sporo. Pozostaje mieć nadzieję, że osoby inwestujące w alarm będą omijać propozycje opiewające urządzenia warte kilkaset złotych, a przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu odpowiedzą sobie na fundamentalne pytanie – czy rzeczywiście system alarmowy jest niezbędny?